Halkımızın hemen tamamını ilgilendiren bir konu:

D vitamini eksikliği

 

 

Hangi Organlarımız D Vitaminine ihtiyaç duyar ?

D vitamini kemiklerin ve dişlerin sağlığını korur, bağışıklık sistemi, beyin ve sinir sisteminin sağlığını destekler, insülin seviyelerini düzenler ve diyabet yönetimine yardımcı olur, akciğer fonksiyonlarını ve kardiyovasküler sağlığı açısından önemlidir ve kansere karşı savaşır. Ayrıca vücudumunuz enfeksiyonlarla savaşan bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışması için D vitamini düzeyi normal seviyede olmalıdır.

“Her sene 3-4 kez grip olurum.”  O halde sizde de kronik D vitamini eksikliği olabilir.

“Son zamanlarda bacak kaslarımda kısa mesafe yürüsem bile ağrı ve güçsüzlük başladı.”  Acaba sizin D vitamininiz eksik olmasın?

Bütüncül tıp yaklaşımı uyarınca hastalarımızı çok yönlü değerlendiririz. Ortopedi uzmanı olarak örnek vermem gerekirse. Kaslarında genel olarak güçsüzlük ve ağrı olan hastanın bu ağrılarını açıklayacak muayene bulgusu ve bu ağrılara neden olacak bir hikayesi ( travma, iş şartları ağır iş, ağrı ev işleri vs) yoksa D vitamin düzeyini kontrol edilerek eksiklik durumuna karşı önlem alırım.

 

D vitamini vucutta kalsiyum ve fosfat miktarını  düzenler.

Kemik sağlığı açısından temel mineraller kalsiyum ve fosfattır. Bunların belirli seviye ve oranlarda olması gerekir. D vitamini eksikliğinde kemiklerin ihtiyacı olan kalsiyum emilemez ve kemikler incelir, şekli bozulur ve daha kırılgan hale gelir. Çocuklarda bacaklardaki "O" bacak deformitesi ile kendini gösteren raşitizm ve büyüklerdeki osteomalazi bu grup hastalıklardandır.

 

 D vitamini içeren besinler:

 • Süt, ayran, kefir, peynir ve yoğurt.

 • Tereyağı

 • Ton balığı

 • Somon.

 • Uskumru.

 • İstridye.

 • Karaciğer.

 • Yumurta sarısı

 

D vitamini ve K vitamini arasında nasıl bir ilişki vardır ?

K vitanimi  D vitamininin emilimini sağlamaktadır. Bu nedenle son zamanlarda D titamini ilaç formunda verilirken K vitamini ilave edilmiş ilaçlar kullanılmaktadır.

 

K vitamini içeren besinler

 • Yeşil yapraklı sebzeler: Brokoli, brüksel lahanası marul, lahana, ıspanak...

 • Soya fasulyesi: 

 • Sıvı yağlar: Yapılan araştırmalara göre bir yemek kaşığı kanola veya soya yağında 27 mg, zeytinyağı, ayçiçek yağı, susam yağı gibi diğer bitkisel yağlar da 2-4 mg K vitamini bulunur.

 • Turpgiller: 

 • Çalı meyveleri:  yaban mersini veya böğürtlen 

 • Adaçayı

 

D vitamininin mutlulukla bir ilgisi var

D vitaminin ayrıca mevsimsel depresyona iyi geldiği de belirtiliyor. D vitamininin ayrıca beyindeki serotonin üretimini etkileyerek bu oluşuma yardımcı olabileceği düşünülüyor. D vitamini ayrıca stres ve yorgunluk karşıtı etkisi bulunan magnezyumun emilimine de yardımcı oluyor. Yani D vitamini ruh durumuna iyi geliyor.

 

D vitamine ihtiyacımız ne kadar?

Yaşları 0-1 arası çocuklarda en az 400 IU, 1 yaş üstü çocuklarda 600 IU verilmesi önerilir, ancak kandaki D vitamini düzeyinin 30ng/mL’nin üzerinde tutulabilmesi için günlük alımın ortalama 1000 IU civarında olması gerekir. Yaşları 19-50 arasındaki erişkinlerde günlük en az 600 IU, 50 yaşından büyüklerde ise günde en az 600-800 IU D vitaminine ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak bu iki grupta da kandaki D vitamini düzeyinin 30ng/mL’nin üzerinde tutulabilmesi için günlük alım ortalama 1500-2000IU civarında olmalıdır.

 

 

Gebelerde ve emziren annelerde günlük ihtiyaç en az 600IU’dir, ancak kandaki D vitamini düzeyinin 30ng/mL’nin üzerinde tutulabilmesi için günlük alımın yine ortalama 1500-2000 IU civarında olması gerekir.

 

 

D vitamini ve K vitamini arasında nasıl bir ilişki vardır ?

K vitanimi  D vitamininin emilimini sağlamaktadır. Bu nedenle son zamanlarda d titamini ilaç formunda verilirken k vitamini ilave edilmiş ilaçlar kullanılmaktadır.

 

D Vitamini için güneşte ne kadar kalınmalı?

Haftada 3-4 kez 1-2 saat güneşlenmek yeterlidir, denilse de güneşlenme saati, güneş ışıklarının dik gelme durumu bunu etkilemektedir. Her ne kadar kesin bir bilgi verilmese de uzmanlar yazın her gün saat 11: 00-15: 00 arası, bir 25-30 dakikayı dışarıda güneş altında geçirmenin D vitamini için faydalı olduğunu belirtiyor.

Son araştırmalar, küresel nüfusun önemli bir yüzdesinin D vitamini eksik yaşadığını ortaya çıkarmıştır. 

Bunun nedeni, cilt rengi, vücudun ihtiyaçları ve ne derece risk altında olduğu ile alakalıdır. 

 

Pencere kenarında güneşlenmek yeterli olurmu?

Bir pencerenin arkasından güneşe karşı oturuyorsanız vücudunuz D vitamini alamaz çünkü ultraviyole B (UVB) camdan geçemez.