Health tourism in Turkey, caters to two main groups of patients.

First group of patients do not have adequate health services in their countries.

Second group of patients come to Turkey for health services as they are unable to afford the ones in their countries.  

In our clinic, we serve our international patients in the field of Orthopedics and Spine Surgery. As part of our services, firstly, a detailed preliminary interview is held. Then, the treatments designed according to the scientific and ethical guidelines are presented. A or B grade hospital is selected according to the preference of our patients, their economic condition and the type of the operation.

We are in collaboration with professional health tourism companies in order to help the patients if needed by providing services in the field of companions, transport and accommodation.

 

Türkiyede sağlık turizmi iki ana grup hasta populasyonuna hitap etmektedir.

Birinci grup ülkelerinde yeterince tedavi imkanları olmayan hastalardır. 

İkinci grup ise ülkelerinde tedavi imkanı olmasına rağmen, tedavi ücretlerinin çok fazla olması nedeni ile Türkiye ye gelmektedir.

Kliniğimizde Ortopedi ve Omurga cerrahisi alanında uluslararası hastalarımıza hizmet vermekteyiz. Önce detaylı bir ön görüşme yapılır. Daha sonra  bilimsel ve etik kurallara uyarak tedavi seçenekleri ortaya koyulur. Hastalarımızın tercihi,  ekonomik durumu ve ameliyatın özelliğine göre A yada B class bir hastane seçilir.

Ayrıca isteği ve ihtiyacına göre refakatçi, transport ve otelcilik alanında profosyonel sağlık turizmi firmaları ile birlikte çalışmaktayız.