Kuyruk Sokumu - Koksiks Kırığı

Kuyruk sokumu kemiği genellikle popo üzeri düşmeler sonucunda kırılır veya eklemleştiği yerden bir miktar öne-arkaya veya yanlara kayar.

Diz Protezi

Diz eklemininde, osteoartrite (kireçlenmeye) bağlı şikayetler, bir gün gelir öyle bir düzeye erişir ki; ilaç tedavisi, fizik tedavi ve eklem içi prp-kök hücre uygulaması gibi hiç bir yöntem fayda etmez. İşte o zaman kemiklerin eklemi oluşturan uç kısımları traşlanarak bu bölgelere diz protezi denilen implant uygulaması yapılır.

Kalça Protezi

Uzun yıllardan beri kalça eklemizinde ağrılarınız oluyordu. Yada bir kaza sonrası kalça ekleminiz kırıldı ve ardından kireçlenme oldu. Artık Kalça ekleminizde özellikle yürürken ve merdiven inip çıkarken ağrılar var. İlaçlar kullandınız önceleri fayda ediyordu daha sonra ilaçların etkisi azaldı. Daha sık aralıklarla daha çok sayıda ilaç kullanmaya başladınız. Bir süre sonra artık bu ilaçlarda fayda etmemeye başladı. Bu arada artık yürürken o kadar çok kalça ekleminiz ağrıyordu ki baston kullanmaya başladınız.

İlizarov Yöntemi

İlizarov metodu, kemiğin ince teller ve çemberlerle tesbit edildiğ bir sistemdir.Bu yöntem kemik kayıplarını yerine koyma ve deformite (eğri) kemikleri düzeltme ve uzatmada kullanılır.

Ön Çapraz Bağ

Diz ekleminde bir çok bağ vardır. Ancak spor yaralanmalarında sıklıkla ön çapraz bağ yaralanır. Ön çapraz bağ, diz ekleminde öne- arkaya doğru kızaklamasını kontrol eden iki bağdan biridir. Diğeri ise arka çapraz bağdır. Spor yaparken, yada otobüsten inerken veya merdivenden düşünce....dizimiz yaralandı..acaba ön çapraz bağımızda yaralandımı? Bunu nasıl anlarız?

Menisküs Yırtığı

Diz yaralanmalarında en sık hasara uğrayan kıkırdak doku menisküslerdir. Bazı hastalarımız bende menisküs var derler. Menisküz her insanda vardır. Menisküs hastalığın kendisi değil kıkırdak dokunun adıdır.

Kondromalazi

40 yaş civarında 35 – 45 yaşlarda diyelim diz ağrıları başlar. Üstelik diz travması geçirmemiş işinde gücünde, halı saha alışkanlığı olmayan, riskli spor yapmayan, hatta hiç spor yapmayan, ev kadını veya devlet memuru, genelde kilolu ancak normal hatta zayıf bile olabilir,