Bu tedavi yaralanmış ve ya gevşemiş eklemler ve bağ dokuları içindir. Ayrıca, artrit  ve dejeneratif disk hastalığı gibi rahatsızlıkları olan bazı kişilerin tedavisinde de kullanılır. Proloterapi, sırt, boyun, dizler, omuzlar, kalçalar, pelvik taban ve elleriniz de dahil olmak üzere vücudun genelinde yapılabilir.

 

AMAÇ

 

Proloterapi, etkilenen eklemlerden gelen ağrıyı hafifletmek için sulu enjeksiyonları içerir. Bu enjeksiyonlar tipik olarak, lidokain gibi bir uyuşma maddesine ek olarak dekstroz, salin ve sarapin gibi doğal maddeler içerir.

 

Proloterapi eklem ağrısını nasıl tedavi eder?

 

Vucudunuzda, ağrılı bölgedeki hedef noktalara enjeksiyonlar yapıldıktan sonra, bu bölgelerde yenilenme iyileştirme mekanizmaları aktive olmaktadır. Böylece yeni, sağlıklı ligamentlerin veya tendon liflerinin büyümesine yol açar. Sonuç olarak, ağrı ve eklem sertliği azalır ve eklemin güç, işlev ve hareket kabiliyetini artar.

Yeni dokuların büyümesini uyarmaya devam etmek için çoklu tedaviler kullanılabilir.

 

RİSKLER

 

Proloterapi riskleri cerrahi risklerden daha azdır. Genel anestezi veya hastanede kalmaya ihtiyaç yoktur. İyileşme süresi çok daha kısadır ve enfeksiyon ihtimalinde önemli bir azalma vardır.

Proloterapi genel olarak güvenli kabul edilir ve olumlu etkileri vardır. Mevcut araştırmalar, çok olumlu sonuçlar vermektedir. Nadir durumlarda, tedaviden sonra enfeksiyon meydana gelebilir. Semptomlar ağrı ve ateşi içerir. Bu durumda tedavi antibiyotik gerektirir. Biz uygulamalarımızı takiben koruyucu antibiotik vermekteyiz.

 

Proloterapi ne zaman ve yapılır?

 

MRI taramaları ve diğer röntgen tetkikleri ve laboratuar bulguları ile muayene edilen hastlarımızın proloterapiden yarar göreceğini düşünüyorsak proloterapi programına alırız.

Uygulamadan önce cildiniz alkol ile temizlenir.  Daha sonra, ağrıyı azaltmak için enjeksiyon bölgesine lidokain krem ​​sürülür. Proloterapi uygulamadan önce proteinden zengin yemek önerilirken anti enflamatuar ilaçları uygulamadan 3 gün önce kesmek önerilmektedir.

 

Proloterapi nasıl yapılır?

 

İşlem yaklaşık 30 dakika veya daha az sürer. Lokal anestezi ile hazırlandıktan sonra, etkilenen bölgelere enjeksiyonu dikkatli bir şekilde yaparız.

Tedaviden hemen sonra, doktorunuz 10–15 dakika süreyle dinlenip evinize gidebilirsiniz.

 

Proloterapi sonrası iyileşme süresi nedir?

 

Prosedürden hemen sonra hafif şişlik ve sertlik yaşanırsınız. Bu hızlı bir şekilde çözülmelidir. Çoğu insan ertesi gün normal aktivitelerine devam eder. Birçoğu prosedürle aynı gün normale döndü. Bir haftaya kadar sürekli morarma, rahatsızlık, şişme ve sertlik fark edebilirsiniz.

 

Ağrı olurmu?

 

Proloterapi asla şiddetli ağrıya neden olmaz. Şiddetli ağrı yaşarsanız, özellikle ateş ve kızarıklık olursa muhakkak doktorunuza kontrola gidin.  Enfeksiyonlar hemen tedavi edilmelidir.

Doktorunuz, yeni dokuların büyümesini teşvik etmeye devam etmek için çoklu proloterapi tedavileri önerebilir. Dizde gonartroz (kireçlenme) , omuzda kronik kalsifik tendinit gibi durumlarda  3 ila 5  ay ayda 1 kez uygulama önermekteyiz.