PRP İngilizce 'Platelet Rich Plasma' ifadesinin baş harflerinden türetilmiş olup, trombositten zengin plazma anlamına gelmektedir. PRP tedavisi, özellikle son 8-10 yıldır giderek artan bir şekilde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaya başlanmış görece yeni bir yöntemdir. Bu yöntemde ilaç hastanın kendi kanından hazırlanmaktadır.

 

 

PRP tedavisinde, trombositlerin sahip olduğu büyüme faktörü ve bazı doğal koruyucu-tedavi edici maddeler etkili olmaktadır. Bu maddeler kondrosit denilen kıkırdak hücre sayılarını artırmakta, kök hücreleri o bölgeye çekmektedir. Bu da aşınmış kıkırdakaların ve diğer dokuların tamirini sağlamaktadır.

 

 

Kök hücre yöntemi ise çıkışı PRP ile aynı zamanlara gelse de son birkaç yıldır daha popüler olmaya başlamıştır. Burada daha çok yağ dokusundan daha az da kemik iliğinden ve diğer bazı dokulardan alınan kök hücreler tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Kök hücre yöntemi de, aşağı yukarı PRP ile aynı hastalıklarda kullanılmaktadır.

PRP tedavisi, hücrelerin hazırlanması aşaması. PRP yönteminde, toplam 20 dakikalık bir işlem süresi ve aşağı yukarı kullanılan hazırlama kitlelerine göre ufak değişikliler gösterebilen standart bir metod kullanılır.  PRP hazırlanmasında herhangi yabancı bir madde kullanılmamaktadır.

PRP daha doğal bir tedavidir. İnsan çalışmaları olarak PRP biraz daha ön plandadır. PRP fiyat alamında da, daha ucuz bir yöntemdir. PRP tedavisinin belkide tek dezavantajı, genelde birer ay arayla 3 kez uygulanmasıdır.