Schroth yöntemi, skolyozun düzeltilmesi için, uygulanan egzersizle ameliyatsız bir tedavidir ve 100 yıldır kullanılmaktadır.

Schroth yönteminin prensiplerine dayanan düzeltici tedavi günümüzde dünya çapında uygulanmaktadır; bu yöntem esas olarak skolyozun oluşturduğu deformiteyi (yukarıdaki şekilde görülen üç ayrı deformite) üç boyutlu olarak ele alarak her bir komponenti için özel egzersiz bileşenleri içerir.

Schroth yönteminin geliştirilmesi, üç kuşağın mesleki çalışmalarına dayanır. İlk adımlar, kendiside skolyoz hastası olan Katharina Schroth tarafından 1921'de başlatıldı. O zaman için sağlık kurumlarında yapılan uygulamalardan memnun olmayınca soruna kendi geliştirdiği yöntem ile çözüm aradı. Vücudunu keşfetmeye ve yeni bir tedavi yöntemi uygulamaya başladı. Mesleği öğretmenlik olduğu için anatomi, fizyoloji ve biyomekanik hakkında hiçbir şey bilmiyordu; Bununla birlikte, araştırmacı ruhu, tamamen yeni olan bir şeyin gelişimine katkıda bulundu; bu, sonraki yıllarda çok güzel sonuçlar verdi. Postürel algılamayı değiştirerek kişilerin postürel kontrolu elde etmesinin mümkün olduğunu gösterdi. İçbükey tarafta derin nefes alma yaparak göğüs kafesinin düzeltilmesini sağlamaya çalışıyordu. Bunu, göğüs kafesinin hareketlerini kontrol edebilmek için bir ayna önünde yapardı. Başlıca ilham kaynağı bir balondu. Şişirilmiş balonun gözlenmesine rağmen, aynı prensibi izleyerek deformitenin düzeltilmesi için bir olasılık olduğu sonucuna vardı.

Yöntemi, Doğu Almanya'daki Meissen'de geliştirmeye başlamış ve ilk küçük enstitüsünü kurmuştur. 1930'lu ve 1940'lı yıllarda Katharina, 1924'te doğan kızı Christa'dan bu metodun çalışması ve geliştirilmesi konusunda destek aldı. Katharina, kızı Christa ile birlikte Bad Sobernhein'e 1961'de taşındı. 1983 yılında "Katharina Schroth Klinik" adı altında resmen açılan, köklü bir klinik haline dönüştü. 1985'te Katharina'nın ölümünden sonra, terapist kızının Christa Lehnert-Schroth yöntemi geliştirmeye devam etti. Daha sonra ortopedi cerrahı olan oğlu Hans Rudolf Weiss ona katıldı.

Weiss, 1995'ten 2008 yılına kadar klinikte direktör olarak görev yaptı. Yöntemin daha da geliştirilmesi esas olarak terapötik bölümün başı Udo Roevenich ve Axel Hennes tarafından geliştirildi ve Dr. Weiss tarafından bilimsel olarak kanıtlandı. Christa, 1995 yılından beri emekli olmuş ve Mart 2015'te hayatını kaybetmiştir.